فایل ورد مطالعه ي آزمايشگاهي تاثير آلکالاين بر فرآيند سيلابزني سورفکتانت جهت ازدياد برداشت از مخزن نفتي آسماري

لینک دانلود

 فایل ورد مطالعه ي آزمايشگاهي تاثير آلکالاين بر فرآيند سيلابزني سورفکتانت جهت ازدياد برداشت از مخزن نفتي آسماري دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مطالعه ي آزمايشگاهي تاثير آلکالاين بر فرآيند سيلابزني سورفکتانت جهت ازدياد برداشت از مخزن نفتي آسماري  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مطالعه ي آزمايشگاهي تاثير آلکالاين بر فرآيند سيلابزني سورفکتانت جهت ازدياد برداشت از مخزن نفتي آسماري،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مطالعه ي آزمايشگاهي تاثير آلکالاين بر فرآيند سيلابزني سورفکتانت جهت ازدياد برداشت از مخزن نفتي آسماري :


سال انتشار : 1395

نام کنفرانس یا همایش : دومين کنفرانس سراسري تحقيقات جديد در شيمي، مهندسي شيمي و نفت

تعداد صفحات :18

چکیده مقاله:

روشهای ازدیاد برداشت نفت برای افزایش تولید از مخازن نقش بسزایی دارند، یکی از روشهای کارآمد تزریق سورفکتانت در حضور ماده آلکالینی می باشد. سورفکتانها باعث کاهش زاویه تماس آب و سنگ مخزن و تغییر ترشوندگی سنگ مخزن شده، همچنین باعث کاهش کشش بین سطحی می شود و لذا به حرکت نفت در محیط متخلخل مخزن کمک می کنند. مواد آلکالینی هم در مجاورت سورفکتانتها به کاهش کشش بین سطحی و تغییر ترشوندگی سنگ مخزن کمک می کنند . اثر غلظت و زمان ماندگاری سورفکتانتها در حضور مادهی آلکالینی کربنات سدیم روی کشش بین سطحی و تغییر ترشوندگی سنگهای کربنانهی یکی از مخازن جنوب غربی ایران مورد بررسی قرار گرفت. در آزمایش ها از سورفکتانت آنیونی سدیم دودسیل بنزن سولفونات (SDS (و ماده آلکالینی کربنات سدیم استفاده شد. نتایج حاصله از این آزمایشات نشان داد که سورفکتانت SDS باعث کاهش کشش بین سطحی و تغییر ترشوندگی سنگ مخزن به وضعیت آب دوستی می شود. همچنین در حضور ماده کربنات سدیم کشش بین سطحی و زاویه تماس به مقدار بیشتری کاهش می یابد که از عوامل تاثیر گذار بر میزان برداشت نفت است.

توضیحات بیشتر